17 listopada 2022

Kolor ścian a wydajność pracowników

Naukowcy przeprowadzili mnóstwo badań psychotechnicznych, które potwierdzają, iż otaczające nas kolory mogą wpływać na nasz samopoczucie. Również kolor ścian w miejscu pracy może wpływać nie tylko na nasz nastrój lecz również na kreatywność czy efektywność. Kolory ścian w biurze – znaczenie To jaki kolor zostanie zastosowany w danym biurze zależy od jego przeznaczenia. Naszym celem może być na przykład uspokojenie pracowników albo też stymulacja ich dobrego nastroju. Zastosowany kolor nie może jednak nikogo dekoncentrować. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem o kolorze ścian w biurze? Jest kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować wybierając kolor ścian. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że barwa tak naprawdę jest zmienna i zależy od wielu czynników, a musimy się dobrze zastanowić nad jej nasyceniem, jasnością i odcieniem. Co więcej, na zdolność postrzegania przez nas barw wpływają takie czynniki jak chociażby oświetlenie w biurze.

Konkretne kolory prezentują się zupełnie inaczej w świetle dziennym oraz przy lampach punktowych. Ciepłe barwy wyglądają doskonale w oświetleniu ciepłym, a zimne w oświetleniu zimnym. Dodatkowo jeżeli farba jest połyskliwa tym kolor wydaje się żywszy. Nieco mniej istotne, ale także odgrywające swoją rolę w całym procesie, są przyrządy, których używamy pomalowania ścian konkretnym kolorem. Rodzaj farby także może mieć wpływ na to jak postrzegamy daną barwę. W tym przypadku zatem warto poradzić się kogoś bardziej doświadczonego.

kolor ścian a wydajność pracownikaWybór koloru Kolor czerwony dla wielu osób oznacza przede wszystkim pewność siebie, ale warto pamiętać u niektórych może nawet budzić irytację. Z kolei żółty jest zdecydowanie symbolem ciepła, przez co zwykle jest kojarzony z latem i wspomnieniami, które wzbudzają radość. Dodatkowo ma wpływ na poprawę naszej pamięci, usprawnia proces podejmowania decyzji i daje poczucie własnej wartości. Dla osób, które mają problemy z organizacją pracy dobrym kolorem będzie zielony, gdyż uspokaja i wprowadza harmonię. Gdy jest go jednak zbyt dużo może nudzić i zachęcać do bycia biernym. Niebieski to kolor doskonały dla twórców i artystów, gdyż mobilizuje umysł do pracy, ale może też wprowadzać pewien niepokój. Nie jest to zatem dobra barwa dla ludzi nerwowych czy chorujących na depresję. Z kolei fioletowy i pomarańczowy sprzyja kreatywności. Neutralne dla oka są natomiast barwy ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *