17 listopada 2022

Twoje biuro – jak wybrać przyrządy do pisania?

Parametry i funkcje przyrządów do pisania Zarówno pióra jak i tradycyjne długopisy mają swoje grona zwolenników i przeciwników. Pióra żelowe na pewno stawiają mniejszy opór w trakcie pisania i lepiej sprawdzają się gdy piszemy po papierze kredowym. Długopisy z wkładem olejowym natomiast znacznie lepiej poradzą sobie z pisaniem po szorstkich rodzajach papieru. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie również cienkopisy z fibrową końcówką. Dzięki niej pisze się nam lekko, ale znacznie bardziej miękkie zakończenie niż w innych przyrządach do pisania, sprawia, że łatwiej ulega deformacji, w przypadku gdy nasikamy zbyt mocno na kartkę. Ich wadą jest również to, że nie nadają się do uzupełniania druków samokopiujących, gdyż kopia jest nieczytelna. Wybierając długopis możemy zdecydować się na taki, który ma skuwkę lub też włącza się po naciśnięciu przycisku. Dostępne są też długopisy, których tusz można zetrzeć za pomocą załączonej gumki.

Oczywiście niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku piór, jest to czy jesteśmy prawo czy leworęczni, gdyż zakupić możemy przyrządy dostosowane specjalnie dla osób leworęcznych. Istnieją także długopisy zrobione z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Najważniejsze jednak aby długopis nie ani zbyt duży ani za mały i by było nam nim wygodnie pisać. Przy wyborze pióra kierujmy się materiałem oraz precyzją wykonania, a także jego funkcjonalnością. Jeśli chodzi o wygląd to jest to kwestia indywidualnego gustu użytkownika. Oczywiście pamiętajmy jednak, żeby zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na komfort pisania takim przyrządem. Bardzo często wybierane są pióra grube i ciężkie. Gwarantują one osobom piszącym pewność i stabilność.

długopisy do biuraW przypadku pióra ważna jest stalówka, która ma różne grubości. Oznaczenie literą F to stalówka cienka, a M średniej grubości. Poszczególne firmy mają wiele kategorii grubości, z których można wybierać, ale trzeba pamiętać, że są one różne zależnie od producenta, na co wpływa materiał i precyzja wykonania takiej stalówki. Istnieje pogląd, że najlepsze są te, które mają boczny szlif, przez co stalówka ma zmienną grubość kreski w zależności od kierunku pisania. Kupując pióro musimy się również zastanowić czy chcemy je napełniać w kałamarzu czy może przy pomocy naboi. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej problematyczne, ale tradycjonaliści bardzo je sobie cenią. Wiele firm oferuje obydwie opcje, ale warto zwrócić uwagę, że dla osób dużo podróżujących lepszym rozwiązaniem będą zdecydowanie naboje. Obecnie można nabyć bardzo estetyczne, a przy tym nowoczesne pióra takich firm, jak chociażby Watermann. Przy zakupie warto także zapytać o gwarancję, która niekiedy jest dożywotnia i wówczas mamy do czynienia z piórem wiecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *