17 listopada 2022

Krzesła i fotele dopasowane do naszych potrzeb… czyli jakie?

Wiele osób pracuje w pozycji siedzącej wiele godzin. Potem wracamy do domu samochodem, bądź autobusem (wciąż siedzimy), a po powrocie spora część z nas znów zasiada przed ekranem komputera. Jakkolwiek nie mamy wpływu na siedziska w autobusach, to warto pamiętać, że nawet 30 minut nie jest tym samym, co spędzenie 8h w jednej pozycji. Krzesło biurowe, bądź fotel biurowy – oto mebel, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Jakie krzesła i fotele powinniśmy wybrać, by dobrze spełniały swoją rolę i odpowiednio nam służyły przez długi czas? Na co zwrócić uwagę, by nie przyczyniły się do wystąpienia u nas chorób, takich jak wady postawy, długotrwałe bóle mięśni, czy zwyrodnienia stawów?

1. Krzesło musi być wygodne i idealnie dopasowane do naszego ciała. Prócz wspólnych całemu rodzajowi ludzkiemu cech, posiadamy również te indywidualne – jak wysokość ciała. Poprawnie ustawione krzesło to takie, które wyregulujemy zgodnie z naszymi potrzebami. Chodzi tu zarówno o siedzisko (powinno podpierać około 3/4 naszego uda), jak i zagłówek (powinien dawać lekko odchylać się wraz z naszą głową) oraz podłokietniki (choć czasem wystarczy oprzeć łokcie o blat biurka). Szczególną cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest oparcie fotela – musi być wypukłe w części odpowiadającej odcinkowi lędźwiowemu naszego kręgosłupa oraz sięgać powyżej wysokości, na której znajdują się nasze łopatki.

2. Podnóżek krzesła musi być solidny, pięcioramienny i wyposażony w kółka, ułatwiające wstawanie od biurka. Koniecznie jednak zapytajmy się, z czego zostały one wykonane – plastik szybko się zepsuje i nie zapewnia dobrej przyczepności. Dobre kółka muszą być pokryte materiałem antypoślizgowym oraz przystosowane do poruszania się po dywanie, czy wykładzinach w równej mierze, co po podłodze i panelach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *